Czy soczewki kontaktowe są zdrowe

Soczewki stanowią wygodna alternatywę dla okularów, dlatego cieszą się tak dużym zainteresowaniem osób, które nie mogą poszczycić się dobrym wzrokiem. Jednak ich właściwe użytkowanie wiąże się z wiedzą oraz słusznymi praktykami. Powstaje więc pytanie czy soczewki kontaktowe są zdrowe? Odpowiedź w artykule.

Czy soczewki kontaktowe są dla wszystkich?

Bezpieczeństwo użytkowania soczewek kontaktowych jest podyktowane przede wszystkim własnymi decyzjami użytkownika. Jak wiadomo, z soczewek kontaktowych nie mogą korzystać wszystkie osoby, które zmagają się z problemami ze wzrokiem. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, którego konsekwencje mogą być bardzo przykre. Dlatego tak istotne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który wykona serię niezbędnych badań. Wyniki takiego badania określą czy osoba, która stara się o soczewki może je nosić bez żadnych przykrych konsekwencji. Z soczewek nie mogą korzystać osoby, które zmagają np. z zespołem suchego oka, mają ciężką cukrzycę, zmagają się z nadczynnością tarczycy czy mają problemy z prawidłowym oddychaniem. Te wszystkie schorzenia mogą wpłynąć na oczy, a w wyniku tego na sam aspekt noszenia soczewek.

Jakie soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Tak naprawdę wszystkie soczewki kontaktowe są w pełni bezpieczne dla ludzkiego oka, mowa tu nawet o koloryzujących. Często w kontekście bezpieczeństwa soczewek mówi się o tym, iż nie przepuszczają one odpowiednio dużej ilości tlenu, by oko mogło prawidłowo oddychać. Nie jest to prawdą, ponieważ niezależnie od rodzaju czy są to soczewki jednodniowe czy soczewki miesięczne, wszystkie rodzaje wykonane są ze specjalnych materiałów, które zanim są dopuszczone do sprzedaży przechodzą serię testów oraz posiadają odpowiednie atesty.

Czytaj również  Jakie wybrać soczewki zmieniające kolor oczu

Kiedy soczewki kontaktowe są niebezpieczne?

Istnieje jednak ryzyko, że soczewki kontaktowe mogą wyrządzić osobie je noszącej krzywdę, jednak wynika to zawsze z nieprawidłowego ich nakładania lub dbania o higienę soczewek. Najczęściej popełnianym błędem jest noszenie soczewek niezgodnie z ich przeznaczeniem np. soczewki miesięczne dłużej, niż jest to zalecane przez specjalistów. Kolejnym błędem jest przechowywanie soczewek – po zdjęciu ich powinno się przechowywać w specjalistycznym płynie, by były zawsze odpowiednio nawilżone. Inną kwestią jest również sprawa higieny. Za każdym razem, gdy soczewka będzie zdejmowana lub zakładana należy bardzo dokładnie umyć ręce, najlepiej żelem antybakteryjnym, by pozbyć się wszystkich szkodliwych czynników. Są one bowiem bezpośrednio przenoszone z rąk na oko.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego dbania o soczewki kontaktowe?

Warto jest wiedzieć czym może skutkować bagatelizowanie wszystkich zaleceń lekarzy i specjalistów odnośnie dbania o soczewki. Najczęstszymi skutkami są drobne infekcje, które prowadzą do nadmiernego łzawienia oka, pojawia się pieczenie czy swędzenie gałki ocznej. Niestety skutki w bardziej zaawansowanych przypadkach mogą doprowadzić do zaburzeń widzenia, pogłębiania się wady, a najbardziej ekstremalne sytuacje mogą doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku.