Dieta w ciąży

Wiadomość o ciąży bywa bardzo wyczekiwana, a czasem jest niespodzianką. Jednak bez względu na wszystko, przyszła mama zawsze ma obawy i wątpliwości związane ze swoim stanem. Najwięcej pytań budzi zwykle prawidłowa dieta w ciąży. Czy istnieje jakiś specjalny sposób odżywania? Czy można pić kawę i herbatę? Czy w stanie błogosławionym można jeść wszystkim, czy niektórych potraw należy unikać? Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym przyszła mama będzie wiedziała jak się odżywiać, aby zapewnić zdrowie sobie i maleństwu.

Dieta w ciąży

Czy potrzebna jest dieta w ciąży?

Dietetycy uważają, że w czasie trwanie ciąży można jeść niemal wszystko. Oczywiście ważne jest to, aby stosować zasady zdrowego żywienia. Dieta w ciąży powinna być bardzo urozmaicona, przy czym koniecznie trzeba unikać produktów wysokoprzetworzonych. Posiłki trzeba przygotowywać ze świeżych składników i należy ich zjadać 5 dziennie. Nie ma żadnej specjalnej diety dla kobiet w ciąży, ale pewnych produktów nie należy spożywać. Zalicza się do nich: sery pleśniowe, surowe mięso, dania gotowe, wyroby cukiernicze, szybkie przekąski. W ciąży ważna jest także suplementacja. Niemal połowa przyszłych mam ma niedobory żelaza, dlatego lekarze często zalecają odpowiednie preparaty, dzięki którym dziecko otrzyma wszystkie potrzebne do rozwoju składniki.

Czytaj również  Detox - kuracja sokiem z owoców i warzyw

Czy prawidłowa dieta może zminimalizować dolegliwości związane z ciążą?

Poranne mdłości i zgaga to problem, z którym boryka się wiele młodych kobiet. Mdłości mają różne podłoże – mogą je wywoływać zmiany hormonalne, ucisk płodu na narządy wewnętrzne czy nadwrażliwość na niektóre produkty. Na pewno warto wówczas spożywać mniejsze objętościowo posiłki, ale częściej. Dopuszczalne jest jedzenie nawet 9-12 niewielkich posiłków dziennie, dzięki czemu żołądek nie będzie nadmiernie obciążony. Warto pamiętać, że na różnorodne „sensacje” żołądkowe znakomite są migdały. Wystarczy zjeść ich kilka, aby złagodzić dolegliwości. Kobiety w ciąży mogą również pić herbatę z imbirem oraz napar z siemienia lnianego, dzięki któremu poprawia się trawienie. W przypadku pojawienia się wspomnianych dolegliwości trzeba też ograniczyć potrawy smażone i pieczone, a także ciężkostrawne i bardzo ostre. Na zgagę pomaga pocie dużej ilości płynów, dzięki którym nadmiar soków żołądkowych jest rozcieńczany i słabiej oddziałuje na przewód pokarmowy.

Jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży?

Mit jedzenia za dwoje nadal pokutuje w społeczeństwie. Jest to nieprawda, ponieważ przyszła mama wcale nie musi spożywać tak dużo. Co więcej, w pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne jest takie samo, jak u kobiet, które nie są w ciąży. Dopiero w drugim trymestrze zalecane jest spożywanie o 360kcal więcej niż normalnie. W trzecim trymestrze trzeba do tego dodać jeszcze kolejne 470kcal. Prawidłowa waga w ciąży jest uzależniona od tego, ile kobieta ważyła przed ciążą. Osoby z niską wagą powinny przytyć nie więcej niż 12,5-16kg, natomiast panie ważące więcej mogą przytyć nie więcej niż 14kg. W przypadku ciąż bliźniaczych przyrost wagi to 16-20kg. Jedynie panie o BMI poniżej 19 powinny przytyć około 18kg.

Czytaj również  OLEJE, który olej jest najzdrowszy i jak używać olejów