Dlaczego leczenie nie zawsze pomaga

Gdy jesteśmy chorzy, zwykle idziemy do lekarza lub sięgamy po leki bez recepty. Często się jednak zdarza, że sprawdzone już wcześniej preparaty nie przynoszą upragnionej ulgi w bólu zęba lub przeziębieniu. Jaka może być tego przyczyna i co zrobić, by zwiększyć skuteczność lekarstw?

Prawidłowe przyjmowanie leków

Sposób, w jaki lekarstwa oddziałują na organizm zależy w dużym stopniu od naszej diety oraz sposobu przyjmowania medykamentów. Może się więc okazać, że lekarstwo, które dotąd było skuteczne, nagle przestaje działać, ponieważ zaczęliśmy je przyjmować inaczej niż podczas wcześniejszej kuracji. Dzieje się tak choćby wtedy, gdy trudno przyswajalne leki tj. antybiotyki łykamy po, a nie przed posiłkiem. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku aspiryny i niektórych lekarstw przeciwbólowych, które powinniśmy zawsze spożywać po posiłku, ponieważ w przeciwnym razie mogą uszkodzić żołądek. Pamiętajmy więc o tym, że nawet leki bez recepty, które są dostępne na wszystkich stacjach benzynowych, nie powinny być przyjmowane na pusty żołądek. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju preparaty łykamy, popijajmy je wyłącznie wodą. Leki mogą łatwo wejść w reakcje z kawą lub herbatą, które osłabią lub przeciwnie – znacznie spotęgują ich działanie. Wbrew pozorom niezdrowe jest także popijanie lekarstw sokami, przede wszystkim sokiem z grejpfruta, który hamuje zachodzący w organizmie proces metabolizmu. W rezultacie może nasilić działania niepożądane, a nawet doprowadzić do zatrucia organizmu. Podobny efekt przynosi popijanie tabletek zieloną herbatą, dlatego jej także powinniśmy unikać w trakcie leczenia.

Czytaj również  Jaka jest alternatywa dla ortodontycznych aparatów stałych?

Uwaga na zioła!

Leki mogą wchodzić w toksyczne reakcje również z ziołami. Znane są przypadki łączenia lekarstw zmniejszających krzepliwość krwi lub zwiększających wydolność serca z wyciągami z dziurawca, których rezultatem było wystąpienie zaburzeń serca, spowodowane zmniejszonym wchłanianiem substancji zawartych w medykamentach. Szkodliwe dla zdrowia osób chorujących na serce może być również picie wyciągów z korzenia żeńszenia, który blokuje działanie niektórych składników leków i tym samym może przyczynić się do powstania udaru mózgu. Niezależnie od tego, czy przyjmujemy leki bez recepty czy inne medykamenty pamiętajmy o tym, by unikać ich popijania ziołami, sokami lub herbatą, kawą czy alkoholem. Przestrzegajmy też wszystkich zaleceń lekarza oraz sugestii producenta, dzięki którym leczenie będzie skuteczne i nie wywoła niepożądanych objawów.