Jaki krem na rozstępy wybrać?

Rozstępy przypominają swoim wyglądem podłużne blizny – najpierw są to czerwone lub różowe kreski, które stopniowo bledną i odznaczają się od zdrowej skóry. Pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży, a także u osób, które mają problem z wahaniami masy ciała. Rozstępy często występują również u osób przeżywających silny stres czy długotrwale leczonych kortykosteroidami. Mogą też być efektem zbyt intensywnego uprawiania sportu. Pierwszym kosmetykiem, po który w takiej sytuacji warto sięgnąć jest krem na rozstępy.

Jaki skład ma krem na rozstępy?

Krem na rozstępy najczęściej ma działanie nawilżające, a także poprawiające elastyczność skóry. Warto jednak pamiętać, że skuteczność kosmetyku zawsze zależy od jego składu. W składzie kremów na rozstępy najczęściej można znaleźć:

  • glikoproteiny – są to związki wielocukrów oraz białek złożonych, które występują we włóknach kolagenu oraz tkance łącznej. Odpowiadają one za procesy regeneracji komórek, dlatego znakomicie sprawdzają się w kremach na rozstępy,
  • wyciąg z soi – znajdują się w nim fitoestrogeny, które aktywują syntezę kolagenu odpowiadającego za stan skóry. Ponadto soja zawiera witaminy B1 i B2, A, E, C, K i PP,
  • izoflawonoidy, które skutecznie neutralizują szkodliwe efekty działania wolnych rodników,
  • związki krzemu – odpowiadają one za sprężystość skóry właściwej, a także regenerują tkankę łączną i pomagają w naprawie uszkodzeń kolagenu i elastyny,
  • wyciąg z wąkrotki azjatyckiej – bylina ta jest bogatym źródłem witamin, a także saponin trójterpenowych, alkaloidów, saponin trójterpentowych oraz glikozydów fenolowych.
Czytaj również  Antyperspiranty i dezodoranty do codziennej higieny

Jednak najważniejsze dla profilaktyki rozstępów są fitoestrogeny wpływające na syntezę kolagenu i metabolizm fibroblastów, witamina E – nawilża i poprawia elastyczność naskórka, a także pozytywnie wpływa na mikrokrążenie skórne, kwas foliowy – doskonale regeneruje komórki skóry, witamina C – jest niezbędna w syntezie kolagenu, a do tego przyspiesza wytwarzanie kwasu hialuronowego, wyciąg z bluszczu – wpływa na przemianę materii i zmniejsza odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Co na rozstępy oprócz kremu?

Dobry krem to podstawa, ale co na rozstępy oprócz niego? Na pewno pomocna będzie odpowiednia dieta. Przede wszystkim trzeba unikać szybkiego chudnięcia i przybierania na wadze, ponieważ bardzo negatywnie wpływa to na stan skóry. Trzeba odżywiać się regularnie i zdrowo, a przy tym w taki sposób, aby dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Jakie sposoby na rozstępy są skuteczne?

Kosmetyki i dieta są bardzo ważne, ale warto stosować także inne, skuteczne sposoby na rozstępy. Jeden z takich sposobów to ćwiczenia rozciągające. Stretching doskonale uelastycznia skórę oraz mięśnie, a także poprawia wygląd skóry i kondycję organizmu. Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych pobudzane jest krążenie, co dodatkowo obniża ryzyko pojawienia się rozstępów. Doskonałe rezultaty przynosi również hydromasaż regeneracyjny. Zapewnia on nie tylko odprężenie, ale również znakomicie pobudza krążenie, a w konsekwencji przyspiesza produkcję kolagenu.

Czytaj również   Co powinien zawierać krem do twarzy na noc?