Zabezpieczenie oczu w niebezpiecznych warunkach pracy

Osoby pracujące przy komputerze, które noszą okulary, z pewnością wiedzą, jak dbać o oczy. Nieco więcej kłopotów mają osoby z wadą wzroku, które pracują w miejscu, gdzie lepiej nie zakładać soczewek, gdyż stanowiłyby niebezpieczeństwo dla zdrowia. Kiedy soczewki można zakładać, a w jakich sytuacjach lepiej z nich zrezygnować?

Czym są soczewki kontaktowe? Jak bezpiecznie z nich korzystać?

Soczewka kontaktowa jest umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Soczewki działają podobnie jak okulary, co oznacza, że oko nadwzroczne koryguje się soczewkami skupiającymi (tak zwane plusy), a oko krótkowzroczne soczewkami rozpraszającymi, zwanymi minusami. Zanim zdecydujemy się na wymianę okularów na soczewki, musimy zasięgnąć porady okulisty, który dokładnie zbada oczy. Specjalista określi wadę wzroku i dobierze moc soczewek. Okulista powie, jak długo można nosić soczewki oraz jak powinny być czyszczone i przechowywane. Wiele osób nosi soczewki kontaktowe, ponieważ korzystanie z nich jest bezpieczne i wygodne.

Czy soczewki kontaktowe można nosić w pracy?

Osoby pracujące w miejscach o dużym zapyleniu są narażone na podrażnienia, gdyż pyły i substancje chemiczne mogą być uwięzione za soczewką i powodować podrażnienie lub uszkodzenia rogówki. W takiej sytuacji lepiej nie nosić soczewek, a zdecydować się na tradycyjne okulary. Soczewki kontaktowe nie są przeznaczone do stosowania jako środki zabezpieczające (chroniące). Jeśli na danym stanowisku pracy wymagana jest ochrona oczu, pracownik powinien nosić odpowiednie urządzenia ochronne (na przykład okulary ochronne . Pracownik noszący soczewki kontaktowe, pracujący samodzielnie lub na odludziu, jest narażony na ryzyko, iż w przypadku urazu oka nie będzie osoby która pomoże mu ściągnąć soczewki.

Czytaj również  Jakie kosmetyki na święta dla mamy?

Co się dzieje z naszymi oczami podczas pracy przy komputerze?

Dla wielu osób komputer stał się podstawowym narzędziem pracy, a długotrwałe wpatrywanie się w ekran może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Kiedy patrzymy w ekran komputera ilość mrugnięć spada, a przecież mrugając, rozprowadzamy łzy po całej powierzchni oczu, oczyszczamy je i przeciwdziałamy dostawaniu się do nich zanieczyszczeń oraz utrzymujemy nawilżenie. Łzy wypłukują drobne ciała obce oraz mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pracując przy komputerze, pamiętajmy o nawilżeniu oczu. Wybierzmy soczewki kontaktowe, w których zastosowano technologię zintegrowanej łzy, dzięki czemu pomagają one ograniczać objawy zmęczenia i suchości oczu oraz zapewniają komfort nawet pod koniec dnia, gdyż utrzymują nawilżenie oczu przez cały dzień. Pracując, pamiętajmy o ochronie oczu. Jeśli jest taka potrzeba, zakładajmy okulary ochronne. Wybierzmy także soczewki kontaktowe, które zapewnią komfort widzenia.