Zastanawiasz się nad zakupem soczewek? Zobacz, co musisz wiedzieć przed ich kupnem

Soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność. Coraz mniej jest też mitów na ich temat. Dziś wiadomo już, że soczewka ani nie przemieści się za oko, ani tym bardziej z niego nie wypadnie. Spadające ceny z kolei z miejsca obalają mit, że szkła kontaktowe są bardzo drogie i zarezerwowane jedynie dla zamożnych. To już przeszłość. Dziś soczewki bez obaw może nosić niemal każdy. O czym jednak warto wiedzieć, zanim zakupi się własne szkła kontaktowe?

Wizyta u specjalisty – obowiązkowo!

Chociaż o soczewkach kontaktowych wiemy coraz więcej, nie możemy ich kupować na własną rękę. Soczewki to nie okulary, ale przy ich doborze obowiązują te same zasady. Zanim zakupi się szkła, koniecznie odwiedzić trzeba gabinet okulistyczny i zbadać wzrok. To okulista ocenia, czy szkła kontaktowe są wskazane, on też dobiera odpowiedni ich rodzaj. Szkła ostatecznie powinny nie tylko korygować wadę wzroku, ale i pasować do kształtu oka, by zapewnić możliwie największy komfort noszenia.

Nawet jeśli ma się sokoli wzrok, a myśli się jedynie o soczewkach zerówkach, które pozwalają bezboleśnie zmienić kolor tęczówek, również należy zasięgnąć rady specjalisty.

Jak rodzaj soczewek będzie najodpowiedniejszy?

Wybór soczewek wcale jednak nie kończy się na wyborze produktu odpowiedniego rodzaju do wady wzroku czy koloru. Warto wiedzieć, że w sprzedaży są obecnie soczewki kontaktowe terminowe i jednodniowe. Te terminowe nosi się przez jakiś czas – długość ocenia producent, a informacje umieszcza na opakowaniu. Jednodniowe soczewki kupuje się natomiast w opakowaniach na cały miesiąc, a jedna para soczewek przeznaczona jest na jeden tylko dzień.

Czytaj również  Naturalne kosmetyki do cery suchej

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo przy jednodniowych soczewkach można zaoszczędzić czas na mycie, a przy okazji zmniejszyć ryzyko (i tak już niewielkie) pojawienia się infekcji bakteryjnej.

Soczewki jednodniowe to najlepszy wybór dla bardzo aktywnych osób, a przede wszystkim tych, które regularnie chodzą na basen. Kontakt z wodą to najprostsza droga do infekcji, jeśli jednak korzysta się z soczewek jednodniowych, nie trzeba się obawiać, że źle się je wyczyści. Po basenie trzeba tylko zdjąć szkła, wyrzucić i założyć nową, czystą parę.

 

Podstawowe zasady higieny

Zanim zacznie się korzystać z soczewek, trzeba zdać sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia higiena. Soczewki kontaktowe umieszcza się bezpośrednio na oku, więc higiena jest kluczowa. W soczewkach kontaktowych nie można pod żadnym pozorem spać. Nie można też korzystać z nich dłużej, niż pozwala na to producent. Każdy dzień więcej, to ryzyko dla oka, że nie otrzyma wystarczająco dużo tlenu.

Sama higiena również jest jak rytuał. Szkła kontaktowe terminowe obowiązkowo trzeba codziennie czyścić. Nie wystarczy jednak zwykła woda. Do tego niezbędny jest specjalnie do tego przeznaczony sterylny płyn.

Koniecznie też pamiętać trzeba zawsze o kwestii czystości rąk. Niezależnie czy korzysta się z soczewek terminowych, czy tych jednodniowych, przed założeniem ich zawsze dokładnie trzeba umyć ręce, by niechcący nie zabrudzić soczewek.

Czytaj również  Sucha skóra? Znamy sposoby na odżywienie najbardziej kapryśnej skóry