Antyperspiranty i dezodoranty do codziennej higieny

Bardzo dużo osób uważa, że dezodorant i antyperspirant to synonimy. Nie jest to jednak prawda. Jedyne, co łączy te dwa kosmetyki to miejsce, gdzie są aplikowane. Różnią się natomiast działaniem. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy należy stosować antyperspiranty i dezodoranty.

Jak działa dezodorant i kiedy go używać?

Dezodoranty są przeznaczone głównie dla osób, u których nie występuje zbyt intensywna potliwość, gdyż nie blokują one wydzielania się potu. Funkcją dezodorantów jest eliminacja nieprzyjemnego zapachu. Mówiąc inaczej stosując ten preparat maskujemy woń potu. Jest to możliwe dzięki substancjom antybakteryjnym oraz zapachowych zawartych w każdym dezodorancie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pot w naturalnej postaci jest praktycznie pozbawiony zapachu. Jednak w momencie, gdy na mokrej skórze zaczynają rozwijać się bakterie wtedy pojawia się nieprzyjemny zapach. Co więcej, dezodoranty zawierają związki, które umożliwiają zmniejszenie ilości bakterii na skórze, co pozwala na redukcję rozkładu potu i zniwelowanie brzydkiego zapachu. Trzeba jednak podkreślić, że dezodoranty absolutnie nie zatrzymują pocenia się.

Jak działa antyperspirant i kiedy go używać?

Antyperspiranty działają inaczej niż dezodoranty i są przeznaczone dla innych osób. Jak sama nazwa mówi, taki kosmetyk działa antyperspiracyjnie, czyli przeciwdziała poceniu się. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie kosmetyki zawierają nie tylko substancje zapachowe i bakteriobójcze, ale również związki ograniczające wydzielanie potu. Antyperspirant działa pod wpływem wilgoci oraz ciepła – zwęża pory skóry, co w efekcie reguluje intensywność pocenia się. Co więcej, preparat może chronić ciało przed poceniem i wydzielaniem intensywnego zapachu potu nawet przez cały dzień. Antyperspirant przestaje jednak działać w momencie, gdy zostanie zmyty ze skóry.

Czytaj również  Kremy aloesowe - uniwersalne kosmetyki

Co lepiej wybrać – dezodorant czy antyperspirant?

Wybierając pomiędzy dezodorantem i antyperspirantem do codziennej higieny trzeba mieć na uwadze przede wszystkim swoje indywidualne potrzeby oraz stan własnej skóry. W sytuacji, gdy organizm na co dzień nie produkuje zbyt wiele potu prawdopodobnie używanie dezodorantu będzie wystarczające. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre zapachy tego kosmetyku są dosyć intensywne. Jeżeli więc nie chcemy, aby zapach dezodorantu przeważał nad perfumami należy kupić bezzapachowy preparat. Niektórzy o tym zapominają, co w rezultacie może skutkować połączeniem się zapachu perfum z zapachem dezodorantu lub niestety całkowitym zdominowaniem tego drugiego. Natomiast u osób, które zmagają się z intensywną pracą gruczołów potowych każdego dnia, zdecydowanie lepiej sprawdzi się antyperspirant. Warto zwrócić uwagę na fakt, że antyperspirant będzie lepszy od dezodorantu w upalne dni oraz w momentach, gdy podejmowana jest aktywność fizyczna. Warto pamiętać, że gruczoły produkują dużo potu w sytuacjach stresowych. Mokre plamy pod pachami nie tylko wpływają na komfort wykonywania czynności, ale również nie wyglądają estetycznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *