Artykuły spożywcze własnej roboty – Dlaczego warto je robić

 

Swego czasu kupowanie produktów, które są szybkie do przyrządzenia i bardzo wygodne, cieszyły się naprawdę dużą popularnością. Jednak konsumenci zaczęli zdawać sobie sprawę, że przetworzone produkty są dalekie od nazwania ich dobrym wyborem. Właśnie dlatego nastała moda na produkty fit i bio, ale również na takie, które wykonane są w warunkach domowych.

Jakie artykuły można wykonać w domu?

Okazuje się, że wykonanie produktów własnej roboty nie jest niczym skomplikowanym. Przede wszystkim ułatwiają to producenci sprzętów, które mają coraz szersze zastosowanie, a jednocześnie na rynek wchodzą zupełnie nowe modele. Jeszcze do niedawna posiadanie robota kuchennego było pomocą przy przyrządzaniu wielu dań. Obecnie jest to jedynie jeden z wielu urządzeń, jakie powinny się znaleźć w każdej kuchni.

Dla przykładu wyciskarka do soków często nie posiada jednej funkcji, jaką jest wyciskanie warzyw i owoców. Specjalne nakładki pozwalają na wykonywanie różnych dań, które z pozoru nijak mają się do sprzętu jakim jest wyciskarka. Tymczasem może ona wykonywać pyszne sorbety, masło orzechowe, a nawet formować ciasto na makaron domowej roboty.

Innym przykładem jest prasa do oleju, która jest niezwykle prosta w obsłudze, a wykonany z niej olej nie tylko jest o wiele tańszy od sklepowego odpowiednika, ale również cechuje się o wiele większym stężeniem drogocennych właściwości.

Czytaj również  OLEJE, który olej jest najzdrowszy i jak używać olejów

Niekiedy wykonanie własnego domowego produktu nie jest niczym skomplikowanym, a wymaga jedynie odpowiedniego przepisu oraz nieco cierpliwości. Dobrym przykładem jest wykonanie jogurtu, które nie jest w praktyce niczym trudnym. W ostatnim etapie jego produkcji można się posłużyć takim urządzeniem jakim jest jogurtownica, jednak bardzo łatwo jest ją zastąpić słoiczkami, trzymanymi w cieple.

Dlaczego warto jest decydować się na artykuły własnej roboty?

Fresh garden basil herbs in mortar

Niestety to, co jest obecne na sklepowych półkach często jest jedynie przykładem dobrze zrealizowanej reklamy. Bardzo wiele produktów sygnowanych na zdrowe, takimi nie są. Co więcej, towary, które wydają się być naturalnymi, posiadają substancje oraz inne dodatki, których lepiej jest unikać.

Najlepszym przykładem są sklepowe soki, które w reklamach są wręcz rekomendowane, jako jedna z pięciu porcji warzyw i owoców, zalecanych do spożycia w ciągu dnia. Tymczasem być może charakteryzują się one ciekawym smakiem, jednak to, co jest w nich przeważającym składnikiem to cukry lub substancje dosładzające. A przecież owoce same w sobie są słodkie, a jednocześnie pyszne. Nie wymagają więc, ani ulepszaczy smaku, ani innego rodzaju dodatków.

Inną sprawa są konserwanty, które obecnie znajdują się w większości produktów. Ich zadaniem jest oczywiście zachowanie świeżości, by sprzedawany produkt posiadał dłuższy termin przydatności do spożycia. To praktyka, która niemal stała się normą. Nic więc dziwnego, że konsumenci zaczęli bardziej poszukiwać produktów ekologicznych, jak najmniej przetworzonych.

Czytaj również  Dlaczego warto pić zielone?

Jak widać spectrum możliwości w stosunku do wykonywanych produktów jest naprawdę duża. Warto jest zdecydować się na takie rozwiązanie, zwłaszcza gdy zwracamy szczególną uwagę na jakość spożywanego jedzenia.