Ból zatok i mocny katar

W obecnych czasach wiele osób skarży się na katar i zatoki (https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/przeziebienie-i-grypa/katar-i-zatoki). Ta pierwsza przypadłość to nadmierna ilość wydzieliny, czyli efekt stanu zapalnego śluzówki nosa. Katar może być nie tylko uciążliwy, ale ponadto powodować szereg następstw. Nierzadko powoduje zapalenie zatok przynosowych.

Efektem kataru jest niedrożność nosa bądź kichanie. Do tego można doliczyć kaszel, swędzenie oraz utratę węchu czy smaku. Nierzadko katar doprowadza do bólu głowy, stanu podgorączkowego, osłabienia oraz pieczenia spojówek. Nie każdy jednak wie, jak z nim skutecznie sobie radzić. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że objawy mogą występować przy katarze o różnym podłożu. Mowa tutaj o infekcyjnym, alergicznym, ale może być też polekowe. Nierzadko katar jest zwiastunem wszelakich schorzeń w ludzkim ciele. Warto dodać, że za pojawianie się kataru odpowiada również obniżenie odporności, obrzęki w jamie nosowej, polipy nosa oraz zatok przynosowych, a także skrzywienie przegrody nosowej. Specjaliści doliczają do tego przerost migdałków podniebiennych bądź migdałka gardłowego. Nie każdy wie, jakie są rodzaje kataru. Można wyróżnić odmianę wodnistą. Wtedy mówi się o katarze alergicznym. Pojawia się w okresie, gdy doskwiera bądź występuje również swędzenie podniebienia lub nosa. Może też pojawić się kichanie. Winne są przede wszystkim alergeny. Mowa w tym przypadku głównie o pyłkach roślin, roztoczu kurzu domowego, a także o zarodnikach pleśni. Trzeba wiedzieć o tym, że katar infekcyjny spowodowany jest przede wszystkim przez wirusy oraz bakterie. Na początku jest wodnisty, potem nieco mętnieje i pojawia się niedrożność nosa, kichanie, a niekiedy też gorączka. W przypadku, gdy przyczyną takiego stanu są bakterie, wtedy wydzielina jest zielona bądź zielono szara, przeważnie pojawia się też wysoka gorączka oraz kaszel z odksztuszaną zieloną flegmą. Nierzadko efektem takiego stanu jest zapalenie zatok bądź spojówek.

Czytaj również  Jakie wybrać soczewki kwartalne

Mało osób wie, w jaki sposób odróżniać katar od zapalenia zatok. Okazuje się, że symptomem zapalenia zatok jest katar, który powoduje przezroczystą bądź ropną wydzielinę śluzową. Spływa ona nawet po tylnych ścianach gardła. Dodatkowo objawia się zapchany nos, ból głowy w obszarze przynosowym, czołowym, a także w okolicach oczu. Ból nasila się rano, a także przy każdorazowym schylaniu. Nieleczenie zapalenie zatok w pewnych przypadkach kończy się poważniejszymi komplikacjami zdrowotnymi. Nierzadko spowodowane jest to nieleczonym przeziębieniem. Warto pamiętać o tym, że leczenie kataru oraz zapalenia zatok przynosowych trzeba rozpocząć od regularnego oczyszczania nosa, a ponadto jego udrożnienia. Nierzadko warto stosować irygację zatok. Mowa tutaj o zastosowaniu soli fizjologicznej, wody morskiej, a także srebra koloidalnego. Bardzo pomocne okazują się inhalacje z pary wodnej z solą, ziołami, a także zastosowanie olejku sosnowego czy miętowego. Innym sposobem na zatoki oraz katar są ciepłe i wilgotne okłady na twarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *