Detox – kuracja sokiem z owoców i warzyw

O dobroczynnych właściwościach samodzielnie wyciskanego soku mówi się coraz więcej, jak również o tym, że tryb naszego życia jest w większości przypadków niewłaściwy. Mowa tu o niezdrowym jedzeniu, używkach, braku ruchu – w wyniku tego, w organiźmie odkładają się toksyny, które negatywnie na nas wpływają. By się ich zatem pozbyć, należy przeprowadzić detox. Jak to zrobić i czy jest to zawsze zdrowe?

Czy detox jest dla wszystkich?

Po detox powinny sięgnąć osoby, które w ogólnym ujęciu nie czują się najlepiej. Mają problemy z prawidłowym wypróżnianiem się, spożywają duże ilości niezdrowego jedzenia, które wpływa na ich kondycję, również psychiczną. Problemy z nerkami, trawienie, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu – to wszystko wskazuje na to, że organizm jest zatruty, a by go odtruć, należy podjąć szereg działań.

Detox wymaga swego rodzaju poświęcenia, nie tylko w postaci poszukania odpowiednich informacji, ale również mentalnego przygotowania, bowiem nawet jeżeli będzie on trwał tylko jeden dzień, dla niektórych może okazać się prawdziwą katorgą. Z tego względu należy być przygotowanym mentalnie na czas wyrzeczeń i spożywania jedynie zdrowych i nieprzetworzonych produktów.

Jak przygotować się do detoxu?

Przed każdym detoxem należy skonsultować się z lekarzem, który zbada ogólny stan zdrowia. Niekiedy może się okazać, że nie jest to rozwiązanie dobre dla nas. Ponadto całość zawsze musi się odbywać pod bacznym okiem specjalisty – chodzi bowiem o nasze zdrowie.

Czytaj również  Artykuły spożywcze własnej roboty - Dlaczego warto je robić

Do detoxu warto przygotować się na kilka dni wcześniej i wymaga to już pierwszych zmian w diecie – konieczne jest odrzucenie bardzo tłustych i ciężkostrawnych potraw. Ich obecność nieustannie zaburza odpowiednią gospodarkę żołądka, a picie soków przez jeden dzień również tego nie zmieni. Z tego względu koniecznie jest spożywanie dań lekkostrawnych, które będą stanowić swego rodzaju przygotowanie dla detoxu. Sprawdzą się tutaj kasze, ryże, owsianki, chude mięso i warzywa.

cherry with juice against white background

Na czym polega detox?

Detox to odtruwanie organizmu, a więc jest to metoda dość drastyczna. Może być stosowana przez jeden dzień lub przez max 3 dni. Jeżeli nie jesteś na odpowiedniej diecie przygotowanej przez specjalistę, nie należy stosować takiej diety przez dłuższy okres czasu, niż wspomniane 3 dni.

Detox to spożywanie głownie soków z warzyw i owoców, które uzupełniane są dodatkowo sałatkami, jako pokarm stały. Zdarza się, że niektóre detoxy oparte są jedynie na piciu soków, jednak są to już specjalne kuracje, których nie należy stosować samemu. Warzywa i owoce mają szczególne działanie, które sprawia, że działają one jak „miotełka” dla organizmu, usuwając wszelkie toksyny, ciężkie metale, a dodatkowo dostarczane są do organizmu mikra i makro elementy, witaminy i błonnik.

Po przeprowadzonym detoxie nie należy od razu spożywać pokarmów stałych. Najlepiej jest jeść zupy, jak również kontynuować picie świeżo wyciskanych soków. Detox można na mniejszą skalę przeprowadzać każdego dnia, poprzez picie szklaneczki soku np. jako śniadanie lub kolację.

Czytaj również  OLEJE, który olej jest najzdrowszy i jak używać olejów