Jak soczewki kontaktowe pomagają w codziennym życiu

Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla standardowych sposobów korekty wzroku. W ciągu ostatnich kilku lat uległy znacznemu rozwojowi, dzięki czemu zapewniają komfort użytkowania przez cały dzień. Pozwalają cieszyć się zupełnie swobodnym i nieskrępowanym widzeniem, a tym samym niemal zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku. Dopasowują się bowiem do stylu życia nowoczesnego człowieka.

Różne rodzaje soczewek w zależności od oczekiwań

Wiele osób ceni sobie przede wszystkim soczewki jednodniowe. Codziennie zakładają nową parę, a wieczorem wyrzucają ją do kosza. To rozwiązanie komfortowe i bardzo wygodne. Soczewki tego typu są idealne w przypadku użytkowników, którzy sięgają po nie raczej okazjonalnie lub zmagają się z alergią.

Z kolei przy pomocy soczewek miesięcznych skorygować można w zasadzie każdą wadę wzroku. Z uwagi na nowoczesne wykonanie silikonowo-hydrożelowe można je nosić także w trybie przedłużonym czy ciągłym. Obecnie dostępne są nawet soczewki, które automatycznie dopasowują się do dynamicznego trybu życia – można je nosić 30 dni bez konieczności zdejmowania. Mogą z nich korzystać również osoby z astygmatyzmem, które do niedawna musiały ograniczać się tylko do okularów korekcyjnych.

Coraz popularniejsze stają się też soczewki przeznaczone dla osób po 40. roku życia. Dzięki nim uzyskują oni dobre widzenie na odległość. Z kolei osoby bez wady wzroku mogą zdecydować się na soczewki kolorowe, stosowane najczęściej dla podkreślenia naturalnej kolorystyki oczu.

Czytaj również  Terapia Garsona - Na czym polega

 

Soczewki kontaktowe a codzienne obowiązki

Korzystanie z soczewek kontaktowych ma wiele zalet i wydaje się o wiele wygodniejsze niż noszenie tradycyjnych okularów korekcyjnych. Przede wszystkim nie ześlizgują się one podczas gwałtowniejszych ruchów z nosa i nie ograniczają w żadnym zakresie pola widzenia. Stanowią natomiast skuteczną ochronę przed wiatrem i kurzem, a także nie zachodzą parą podczas zmiany temperatury otoczenia. Nie trzeba też martwić się o ich zniszczenie. Są niezastąpione również dla sportowców. W wielu dyscyplinach sportów używanie okularów jest niedopuszczalne z uwagi na bezpieczeństwo zawodników. Soczewki kontaktowe są wykorzystywane nawet przez nurków, gdyż nie są wypłukiwane przez wodę morską. Świetnie sprawdzają się także w przypadku sportów wymagających ciągłego ruchu  – biegania, skakania czy podskakiwania.

 

Atrakcyjny wygląd

Dla wielu osób soczewki kontaktowe to jedyna szansa na zwiększenie pewności siebie i poczucia swojej atrakcyjności. W przeciwieństwie do okularów nie zasłaniają one bowiem twarzy i zapewniają całkowicie naturalny wygląd. Wcale nie trzeba też również rezygnować z makijażu, a wręcz przeciwnie. Należy tylko zadbać o odpowiednie kosmetyki. Ponadto soczewki nie wykluczają również noszenia okularów przeciwsłonecznych. Wiele dostępnych na rynku soczewek kontaktowych zapewnia także dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Posiadają bowiem filtr UV chroniący wnętrze gałki ocznej i rogówkę przed szkodliwym dla zdrowia promieniowaniem ultrafioletowym.

Czytaj również  Rodzaje soli