Jaka jest alternatywa dla ortodontycznych aparatów stałych?

Jaka jest alternatywa dla ortodontycznych aparatów stałych?

Problemy ze zgryzem ma wiele osób. Niekiedy są to drobne nierówności, jednak największe problemy, kiedy zęby zachodzą na siebie lub wyrastają pod nieprawidłowym kątem mogą stanowić nie tylko defekt estetyczny, ale z czasem prowadzić do problemów ze zdrowiem. Zęby mogą szybciej się psuć, powodować ucisk na szczękę, co z kolei może powodować bóle w dolnej i górnej szczęce, a także w skroniach, bóle głowy i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest korygowanie zgryzu pod okiem specjalisty. Niestety dalej pokutuje przekonanie, że leczenie ortodontyczne musi być bolesne oraz wykonywane przy pomocy aparatów, które wyglądają mało estetycznie. Czy tak faktycznie jest? Okazje się, że jest alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Jest to system invisalign.

Czym są nakładki invisalign?

Invisalign to metoda leczenia nieprawidłowości zgryzu. Jest to niewidoczny aparat ortodontyczny w formie przeźroczystych nakładek na zęby. Jest to zatem dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które czułyby się skrępowane noszeniem klasycznego aparatu na zęby. Dodatkową zaletą tego rodzaju aparatu jest to, że nakładki mogą być zdjęte praktycznie w każdej chwil, np. do jedzenia, co pozwala zachować wyższą higienę, a także zapewnia komfort. Zdjęcie na krótki czas nakładek nie przerywa procesu prostowania zgryzu.

Czytaj również  Jakie kosmetyki na święta dla mamy?

Jak przebiega prostowanie zębów z invisalign?

Metoda prostowania zębów przy użyciu invisalign to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie wiąże się z częstymi wizytami u ortodonty. Nakładki zmienia się samodzielnie co dwa tygodnie. Nakładki oczywiście muszą być wpierw odpowiednio dobrane i oznaczone. Zmiana co dwa tygodnie nakładki pozwala na stopniowe przesuwanie się zębów we właściwe miejsce. Takie rozwiązanie sprawia, że ból z tym związany jest minimalny (o wiele mniejszy niż w tradycyjnej metodzie wad zgryzu). Kolejna wizyta kontrolna u ortodonty ma miejsce dopiero po 12 tygodniach od momentu założenia pierwszej nakładki.

Dzięki temu, że nakładki są projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta, ma on gwarancję tego, że będą idealnie dopasowane do jego zgryzu. Dają też możliwość łatwego zdjęcia i ponownego założenia. To jak zostało wspomniane szczególnie przydaje się na czas posiłków – osoba korzystająca  tego sytemu może jeść praktycznie wszystko bez obawy o to, że uszkodzi aparat czy jedzenie w nim utknie.

Jakie korzyści daje pacjentom leczenie zgryzu przy pomocy invisalign?

Przede wszystkim ta metoda daje gwarancje korekcji zgryzu, co powoduje, że pacjent czuje się pewniej i nie martwi się o efekty terapii. Do tego dochodzą wspomniane już wyżej zalety tej metody – możliwość jedzenie praktycznie wszystkich potraw i brak konieczności zmiany swojego trybu życia i diety z uwagi na noszenie aparatu. Jest to metoda praktycznie bezbolesna. Analizy wskazują, że leczenie tym sposobem często jest krótsze w porównaniu do leczenia określonej wady zgryzu tradycyjnym aparatem ortodontycznym.

Czytaj również  Niezbędny skład szamponu do włosów

Trzeba pamiętać o tym, że aby metoda była skuteczna aparat musi być dobrany przez specjalistę i cała kuracja musi być odpowiednio kontrolowana, a aparat noszony według zaleceń lekarskich.