Mam suchą skórę na twarzy i policzkach – jak to zwalczyć?

Skóra twarzy jest nie tylko niezwykle delikatna, ale również wrażliwa. Ma przy tym do spełnienia szereg funkcji. To właśnie ona chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, jest też odpowiedzialna za termoregulację. Nawet ta, która jest określana mianem normalnej wymaga zabiegów, które będą chronić ją przed nadmiernym wysuszaniem. Skóra sucha z natury musi być więc poddana szczególnie starannym zabiegom pielęgnacyjnym.

Źródła problemów z suchą skórą twarzy i policzków

Sucha skóra na twarzy i policzkach jest problemem, z którym zmaga się wiele osób. Co przy tym zasługuje na szczególne podkreślenie, nie ma jednego tylko źródła. I choć zwykle jesteśmy przekonani o tym, że jest konsekwencją predyspozycji genetycznych, niejednokrotnie okazuje się, że sami, przynajmniej częściowo jesteśmy za nią odpowiedzialni.
W wielu przypadkach sucha skóra jest konsekwencją stosowania nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Za jej nadmierne wysuszanie odpowiadają jednak również uwielbiane przez wiele osób długie, gorące kąpiele. Problemy z suchą skórą są też odbiciem ogólnego stanu zdrowia. Skarżą się na nią osoby zmagające się ze schorzeniami dermatologicznymi, a także pacjenci chorujący na cukrzycę.
Warto jednak pamiętać o tym, że najczęstszą przyczyną problemów z nieodpowiednim nawilżeniem skóry jest odwodnienie. Zalecenia, które mówią o tym, aby wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie są zatem ważne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również urody. Jeśli samo picie wody nie pomaga, warto zastanowić się również nad tym, czy za wysuszoną skórę na policzkach i twarzy nie odpowiada niewłaściwa dieta. Tu szczególnie niebezpieczna potrafi być zatrzymująca wodę w organizmie sól. Im mniej jej więc używamy, tym lepiej.

Czytaj również  Jaki krem do depilacji wybrać?

Jak sobie radzić z suchą skórą twarzy?

Jeśli chcemy we właściwy sposób pielęgnować suchą skórę, powinniśmy dowiedzieć się przede wszystkim, jakie są źródła problemów, z jakimi się zmagamy. Jeśli zmiana kosmetyków na dedykowane skórze ze skłonnością do przesuszania się przynosi widoczne rezultaty, możemy mieć nadzieję na szybkie rozwiązanie problemu. W innych okolicznościach warto jednak zastanowić się nad wizytą u dermatologa. Ten może pomóc w ustaleniu, dlaczego skóra nie jest nawilżona, a nawet – zaproponować leczenie.
Podstawą dbania o suchą skórę jest odpowiednie nawilżenie organizmu oraz troska o zmniejszenie ilości soli jako składnika codziennej diety. Z pewnością pomoże nam jednak również sięganie po naturalne kosmetyki, wolne od sztucznych wzmacniaczy zapachu i konserwantów. Pomocne będą także maseczki nawilżające. Dziś te, które są stworzone z myślą o cerze suchej, można bez trudu znaleźć w każdej drogerii. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykonać ją samodzielnie. Działanie nawilżające mają przede wszystkim maseczki owocowe przygotowywane na bazie mango, moreli, jabłek oraz truskawek. Cerze suchej z pewnością pomoże także miód oraz migdały.