Płyn Lugola zastosowanie i właściwości

W 1829 roku Jean Lugol wynalazł płyn składający się z w 97 procentach z wody destylowanej, ok. 1 procenta jodu i ok. 2 procent jodku potasu. Płyn miał być stosowany podczas leczenia chorób tarczycy. Do Polski jednak trafił dopiero w 1986 roku po wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu. Wierzono, że jego użycie zapobiegnie przedostawaniu się szkodliwego promieniowania do organizmów Polaków. Jakie jest jego dzisiejsze zastosowanie i właściwości?

Zastosowanie płynu Lugola

Preparat można stosować na dwa sposoby: zewnętrznie do dezynfekcji skóry i przemywania ran i otarć; doustnie po rozcieńczeniu z wodą w celu płukania gardła; po rozcieńczeniu gliceryną do pędzlowania migdałków. Stosowanie doustne odbywa się zwykle po konsultacji z lekarzem ze względu na silne działanie płynu. Używany jest do leczenia chorób tarczycy: nadczynność, niedoczynność oraz przy jej wycięciu. Płyn Lugola znalazł zastosowanie także w przemyśle spożywczym, dzięki niemu można sprawdzić zawartość skrobi w produktach. Kontroluje się w ten sposób, czy produkty mleczne nie zostały zafałszowane zawartością mąki, czy zacier piwny w browarnictwie będzie nadawał się do późniejszego przetworzenia oraz czy owoce są wystarczająco dojrzałe do długoterminowego przechowywania.

Właściwości i działania niepożądane

Płyn Lugola to silny środek bakteriobójczy, przy aplikowaniu na rany należy upewnić się, czy nie posiada się uczulenia na jod ze względu na jego wysokie stężenie w preparacie. Może on bowiem wywoływać reakcję alergiczną, wysypkę, zapalenie skóry. Podczas stosowania doustnego płyn ma za zadanie ukoić ból związany z zakażeniem dróg oddechowych. Jednak jego przedawkowanie może wywołać niepożądane skutki uboczne takie jak podrażnienie gardła, nadżerka, pęcherze.  Płynu Lugola używa się do stymulowania hormonów tarczycy, może on zmniejszyć lub zwiększyć wydzielanie tych hormonów. Właściwością płynu jest także fakt, że zmniejsza on wchłanianie cząsteczek radioaktywnego jodu, który uaktywniony był podczas katastrofy w Czarnobylu. Obecnie jednak uważa się, że działanie takie nie było konieczne. Przyjęcie zbyt dużej dawki preparatu może doprowadzić do zatrzymania pracy tarczycy, raka tego narządu, a nawet śmierci. Nie powinny zażywać go kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci. Przed zastosowaniem należy zasięgnąć porady lekarza.

Czytaj również  Jak soczewki kontaktowe pomagają w codziennym życiu