Rodzaje soli

Sól niejedno ma imię. Organizacje zajmujące się troską o nasze zdrowie, alarmują, by nie jeść za dużo słonych produktów. Powinniśmy spożywać nie więcej niż 5 g soli dziennie, ale trudno wyrzucić ją z jadłospisu. Którą sól wybrać, aby najkorzystniej wpłynęła ona na nasze zdrowie? I czym są inne rodzaje soli – sól fizjologiczna i sól EPSOM?

Rodzaje soli kuchennej

Dawniej dostępna była jedynie sól kamienna, którą wykorzystywano do przedłużania świeżości mięsa oraz żywności i do wzbogacania smaku potraw. Obecnie na rynku mamy dużo rodzajów soli. Wprawdzie nie każda (np. sól fizjologiczna) może być stosowane w kuchni, ale warto wybrać taką, która będzie mnie dużo właściwości zdrowotnych. Typowa sól kuchenna ma dodatek jodu, a stosowana jest do poprawy smaku potraw oraz jako składnik zalew lub marynat do przetworów warzywnych. Nie jest najlepszym wyborem, gdyż jest oczyszczona z minerałów i ma dużo sodu, którego nadmiar powoduje obrzęki. Odmianą soli kuchennej jest sól kamienna, która różni się od warzonej grubością ziaren. Nieco bardziej wartościowa jest sól morska, która zawiera magnez, potas oraz wapń i śladowe ilości większości składników mineralnych. Coraz popularniejsza jest sól himalajska, która jest uważana za najczystszą sól na świecie. Ma różową barwę i zawiera 80 różnych składników mineralnych, tym magnez, krzem, siarkę, lit, mangan, bor i wiele innych. W sklepach znajdziemy także sól smakową, czyli czystą sól z dodatkiem ziół, dodatek suszonego czosnku, suszonej skórki cytryny lub pieprzu.

Czytaj również  Jakie wybrać soczewki zmieniające kolor oczu

Jakie są inne rodzaje soli? Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu (czyli soli), zwykle dostępny w stężeniu 0,9%. W medycynie często używa się jej jako kroplówki, w celu uzupełnienia płynów ustrojowych po operacjach. Sól jest stosowana także do nawadniania organizmu po silnych wymiotach, biegunce, wstrząsie pourazowym czy oparzeniach. Służy także do rozrabiania niektórych leków, które podaje się w formie zastrzyku. Sól fizjologiczna przydaje się także do podawania leków drogą wziewną, czyli tak zwanej nebulizacji. Nebulizator rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cząsteczki, a następnie rozprasza w postaci delikatnej mgiełki. W ten sposób podaje się sterydy, leki przeciwzapalne, rozkurczające oskrzela, mukolityczne oraz wykrztuśne. Sól fizjologiczna jest neutralna dla naszego organizmu, więc nie powoduje podrażnień i dlatego przydaje się również do pielęgnacji zewnętrznej. Poleca się ją przede wszystkim do przemywania oczu, już od pierwszych dni życia.

Czym jest sól EPSOM?

Sól EPSOM to siarczan magnezu, czyli naturalnie czysty związek mineralny. Nazwa soli wzięła się od angielskiego miasta Epsom, gdzie związek ten był odparowywany ze źródeł wody mineralnej. Siarczan magnezu wygląda jak sól kuchenna, nie ma zapachu i ma neutralne dla skóry pH. Sól zawiera 9,7% czystego magnezu i nie mniej niż 12,9% czystej siarki. Siarczan magnezu lepiej wchłania się przez skórę, więc kąpiele w solance to przyjemny sposób na uzupełnienie braków tego pierwiastka. Sól EPSOM ma działanie oczyszczające i relaksujące, łagodzi wszelkie bóle i stany zapalne, leczy schorzenia skórne, przyspiesza gojenie się ran, a także zwiększa odporność i wytrzymałość organizmu. Kąpiel z dodatkiem tego środka zaleca się osobom chorym na łuszczycę, grzybicę czy trądzik. Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez soli. W spiżarni warto mieć zdrową sól himalajską, a w domowej apteczce powinna znaleźć się sól fizjologiczna, która ma wiele zastosowań.

Czytaj również  Niezbędny skład szamponu do włosów