W jaki sposób skutecznie wygładzić skórę?

Piękna, gładka i jędrna skóra to marzenia każdej kobiety. Jednak z wiekiem cera szarzeje, pojawiają się plamy pigmentacyjne, a także coraz większe bruzdy zmarszczkowe. Do tego dochodzą wypryski i wykwity, które mogą pojawić się nawet u dojrzałych osób. Czy są sprawdzone sposoby na to, by cera była jednolita, a skóra jędrna i gładka?

Jak zmienia się skóra z wiekiem?

Skóra zaczyna się starzeć bardzo szybko. Już po skończeniu 20 roku życia zaczynają zanikać włókna kolagenowe i substancje odpowiadające za regenerację komórek. Jednak na początku jest to mało widoczne. Z czasem, gdy procesy zmian zachodzą coraz szybciej na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się pierwsze, widoczne zmarszczki. Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się w okolicy oczu i ust. Do tego mogą pojawić się wypryski mogące być efektem zanieczyszczenia skóry, a także zmian hormonalnych. Problematyczne mogą okazać się zmiany związane z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przesuszenie i rogowacenie skóry w związku z jej ekspozycją na słońce czy silny wiatr.

Na szczęście zarówno z oznakami starzenia się skóry, jak i innymi jej niedoskonałościami takimi jak wypryski i nierównomierny koloryt można walczyć na wiele sposobów. Warto wykorzystać mądrość naszych babć i zastosować ich metody, ale i nowoczesna medycyna i kosmetyka okazują się przydatne w walce z czasem.

Czytaj również  Terapia Garsona - Na czym polega

Jakie są domowe sposoby na gładką skórę?

W zaciszu własnego domu możemy korzystać z kosmetyków oraz prostych zabiegów, które nie będą inwazyjne. Mogą to być na przykład masaże i peelingi. Warto wypróbować kosmetyki przygotowywane samodzielnie z naturalnych składników, pamiętając, że niektóre ze składników używanych do przygotowywania maseczek mogą uczulać (np. truskawki) albo barwić skórę (np. kurkuma).

Jednak zanim zaczniemy używać zaawansowanych kosmetyków i wykonywać innowacyjne zabiegi u kosmetyczni musimy zadbać o podstawy. W pierwszej kolejności warto zmienić tryb życia, w tym sposób odżywiania. Każdego dnia należy wypijać około 2 litrów wody, a do diety włączyć warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste, a także mleko i jego przetwory.

Wiele problemów ze skórą – starzenie się, suchość, rogowacenie, powoduje nadmierna ekspozycja na słońce. Dlatego, aby skóra była gładka oraz jędrna warto ograniczyć opalanie, zarówno to na słońcu, jak i w solarium. A jeśli już decydujemy się na naturalną opaleniznę, należy zabezpieczyć skórę preparatami z wysokim filtrem. Jednak o wiele bezpieczniejsza będzie opalenizna uzyskana przy pomocy produktów samoopalającą.

Raz w tygodniu warto wykonywać peelingi. Samodzielnie można przygotować peeling cukrowy z dodatkiem miodu i cytryny. Taka mieszanka nie tylko wygładzi skórę, poprawi jej jędrność, ale i pomoże ujednolicić koloryt.

Kolejnym krokiem do gładkiej skóry są masaże. Odpowiednio przeprowadzany masaż po nałożeniu kremu lub serum do twarzy pozwoli składnikom odżywczym kosmetyku wniknąć w głębsze warstwy skóry, a także pobudzi komórki i krążenie, dzięki czemu skóra będzie lepiej dotleniona, a co za tym idzie będzie szybciej się regenerować przy mikrourazach mogących powodować jej szorstkość.

Czytaj również  Jak soczewki kontaktowe pomagają w codziennym życiu