Jak dbać o wzrok

Lekarze alarmują, że już niemal co drugi Polak ma problemy ze wzrokiem, lecz nadal niewiele osób interesuje się tym, co trzeba zrobić, by mieć zdrowe oczy. A tymczasem wystarczy wprowadzić kilka zmian w swoim stylu życia, by zwiększyć ostrość widzenia. Czy wiesz, na czym one polegają?

Od żołądka do… oczu

Zdrowe oczy zawdzięczasz nie tylko genom, lecz także nawykom żywieniowym. Aby więc polepszyć wzrok, wprowadź zmiany w swoim jadłospisie. Przede wszystkim wykreśl z niego wszystkie produkty przetworzone oraz ciastka i słodycze dostępne w cukierni. Unikaj również jedzenia długo gotowanych warzyw. Co zatem możesz jeść? Twoja dieta powinna być bogata w beta-karoten obecny m.in. w marchwi oraz witaminę C, która zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy. Wprowadź do swojego jadłospisu także wartościowe produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce bogate w cynk, który przeciwdziała powstawaniu krótkowzroczności. Nie zapomnij również o dodawaniu do posiłków zdrowych olejów tj. tłoczony na zimno olej lniany, który wspomaga leczenie jaskry, obniża ciśnienie śródgałkowe i powstrzymuje proces zwyrodnienia plamki żółtej. Nie można na nim smażyć potraw, lecz warto polać nim sałatki lub surowe warzywa. Jeśli natomiast lubisz dania smażone, przyrządzaj je na oleju słonecznikowym, który jest bogaty w witaminę E. Jeżeli chcesz mieć zdrowe oczy, koniecznie wprowadź tez do swojej diety produkty bogate w luteinę, która chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Nie tylko osłania naczynia włosowate siatkówki i fotoreceptory zawarte w plamce żółtej, ale również hamuje ryzyko rozwoju zaćmy. Luteina występuje przede wszystkim w zielonych warzywach tj.: szpinak, sałata, natka pietruszki, szczypiorek, por, brokuł, brukselka, ogórek i zielone oliwki oraz w marchwi, pomidorach, dyni i pomarańczach.

Czytaj również  Dlaczego depresja jest niebezpieczna?

Zdrowe nawyki

Aby zachować sokoli wzrok nie wystarczy jednak tylko stosowanie diety. Ważne jest także noszenie okularów przeciwsłonecznych chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB oraz unikanie patrzenia w słońce. Jeżeli stosujesz kosmetyki do oczu tj. tusz do rzęs, cienie do powiek czy kredka, regularnie sprawdzaj terminy ich przydatności i na bieżąco wyrzucaj produkty niezdane do użytku, ponieważ w ich opakowaniach mogą zacząć rozwijać się szkodliwe bakterie. Staraj się także często odrywać wzrok od komputera i patrzeć w dal oraz obserwować zieleń, która ma kojący wpływ na oczy.
Zdrowe oczy to prawdziwy skarb – przekonał się o tym każdy, kto stracił ostrość wzroku. Warto więc o nie dbać i dostarczać im niezbędnych witamin, stosując zrównoważoną dietę, regularnie chronić je przed słońcem a w wolnych chwilach wykonywać odprężające ćwiczenia gałek ocznych.