Jakie właściwości posiada sól do kąpieli?

Sól jest tak popularna w kosmetyce, głównie dzięki zawartości wielu substancji mineralnych, które pozytywnie wpływają na stan skóry. Oprócz tego kąpiel w wodzie z dodatkiem soli jest przyjemna, relaksująca i odprężająca.

Sól do kąpieli – jakie są jej właściwości?

Woda z dodatkiem soli do kąpieli pozwoli na rozluźnienie mięśni, oczyszczenie porów oraz pomaga składnikom odżywczym na wniknięcie w głębsze warstwy skóry. Ponadto sól do kąpieli posiada właściwości pozwalające na łagodzenie bólu mięśni oraz stawów i kości. Oprócz tego jest to świetny sposób na łagodzenie stanów zapalnych oraz odbudowę naskórka, gdyż sól do kąpieli reguluje proces rogowacenia. Sól ma tak wiele właściwości, gdyż zawiera w swoim składzie pierwiastki takie jak: sód, potas, żelazo, brom, wapń i cynk, które mają dobroczynne działanie na ludzki organizm.
Warto także zauważyć, że sól do kąpieli jest sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Pojawianie się pomarańczowej skórki jest bowiem związane ze złym przepływem limfy oraz zaburzeniami hormonalnymi. Sól przyspiesza krążenie i likwiduje zastoje w limfie, dlatego też jest tak popularna do walki z cellulitem.

Czym kierować się przy wyborze soli do kąpieli?

Biorąc pod uwagę to, by kąpiel była relaksująca i odprężająca warto wybrać sól do kąpieli o zapachu, który wprawia zmysły w zachwyt. Jest to oczywiście doznanie bardzo indywidualne, dlatego też zapach soli należy wybierać zgodnie ze swoimi preferencjami. Teoretycznie zapachy cytrusowe, jak: mandarynka, pomarańcza, czy limonka działają na ludzki organizm pobudzająco. Natomiast działanie rozluźniające i wyciszające mają zapachy kwiatowe i herbaciane.
Oprócz zapachu warto zwrócić uwagę na pochodzenie soli do kąpieli. W zależności bowiem od pochodzenia będzie miała ona inną zawartość pierwiastków oraz makroelementów. Pomocne w pielęgnacji skóry są tylko sole dobrej jakości, które zawierają dużo pierwiastków w swoim składzie. Często dla lepszego efektu producenci dodają jeszcze do swoich produktów olejki eteryczne lub płatki kwiatów.

Czytaj również  Jak wybrać maskę do włosów?

Należy wyróżnić kilka rodzajów soli do kąpieli w zależności od jej pochodzenia:

  • Zabłocka sól do kąpieli – cechuje się wysokim stężeniem jodu, dlatego też jest szczególnie polecana do inhalacji, by oczyścić drogi oddechowe. Ponadto działa wirusobójczo i zwalcza stany zapalne skóry. Sól Zabłocka nie powinna być jednak stosowana u osób z nadczynnością tarczycy oraz chorujących na choroby nowotworowe, gdyż zawiera dużo jodu.
  • Bocheńska sól do kąpieli – sól tego pochodzenia jest bardzo bogata w jod i brom. Dzięki temu kąpiele pomagają przynieść ulgę i poprawiają samopoczucie. Udowodniono również, że jej składniki pozwalają łagodzić ból w reumatyzmie. Inhalacje i kąpiele z dodatkiem tej soli pozwalają z powodzeniem działać przeciwzapalnie oraz odkażająco. Sól Bocheńska jest szczególnie polecana w problemach z łuszczycą, wypryskami lub atopowym zapaleniem skóry.
  • Sól z Morza Martwego – inaczej sól himalajska, która w swoim składzie zawiera aż 84 różne substancje mineralne. Dzięki temu działanie na ludzki organizm ma naprawdę duże spectrum. Przede wszystkim sól z Morza Martwego niweluje stany zapalne oraz działa antyseptycznie. Jest to szczególnie polecany rodzaj soli do walki z cellulitem, gdyż przyspiesza przepływ limfy i pomaga w redukcji skórki pomarańczowej.

Sól do kąpieli jest niezwykle dobroczynnym dodatkiem, który ma szerokie, pozytywne działanie na ludzki organizm. Warto dodawać ją do kąpieli, by cieszyć się piękną i zdrową skórą oraz lepszym samopoczuciem.

Czytaj również  Mam suchą skórę na twarzy i policzkach - jak to zwalczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *