Ser kozi – jak powstaje?

Ser kozi produkuje się inaczej niż sery powstałe z mleka krowiego. Warto wiedzieć, jak powstaje ten ser i jakie ma właściwości.

Sery kozie – produkcja

Produkcja serów kozich może być podobna do produkcji serów krowich, jednakże jest ona bardzo specyficzna i jest to związane z zasadami hodowli kóz. Hodowle takie znacznie różnią się od współczesnych farm mleczarskich. Warto mieć to na uwadze, ponieważ to właśnie wpływa na cenę sera koziego. Najwięcej sera koziego produkuje się w czasie lata, jednakże świeże sery kozie mogą pojawić się również na rynku wiosną i jesienią. Warto nadmienić, że sery kozie wyrabia się z mleka pasteryzowanego. Jest to spowodowane tym, że mleko kozie jest niehomogeniczne i zawierać może bardzo dużo bakterii, które jak wiadomo, wykazują bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Produkcja sera koziego nie jest zanadto złożona, ponieważ wystarczy podgrzać mleko do odpowiedniej temperatury. Najczęściej jest to około 33 stopni Celsjusza. Następnie do ciepłego mleka należy dodać podpuszczkę, która gdy zgęstnieje, zaczyna oddzielać serwatkę. Tak powstałą serwatkę można odlać, a to, co zostało, dodaje się do foremek. Sery kozie można spożywać już w takiej formie, jednakże pełnie smaku zyskują one dopiero po trzech-czterech tygodniach. Sery kozie mogą leżakować i dojrzewać, ponieważ trzymane w chłodnym miejscu, które jest dobrze wentylowane, nie psują się. Oczywiście wszystko to zależy od bakterii, które wykorzystano do dojrzewania sera. To właśnie dzięki tym bakteriom na powierzchni sera mogą pojawić się różnego rodzaju białe, żółte lub brązowe skórki pleśniowe. Co ciekawe, w wielu kulturach ser taki obtaczany jest w popiele z drewna, dzięki czemu ma zwiększone pH i może wytrzymać jeszcze dłużej.

Czytaj również  Jakie kosmetyki do cery 45+?

Ser kozi – właściwości i wartości odżywcze

Ser ten ma wiele ważnych właściwości, które znane są wielu osobom. Oprócz tego, że jest to produkt bardzo odżywczy, ponieważ zawiera aż 364 kcal na 100 gramów, to jest on doskonałym źródłem tłuszczu. W dużej mierze składa się z kwasów tłuszczowych nasyconych. Jest również bogaty w cholesterol i białko. W serze kozim nie sposób znaleźć węglowodany. Co jeszcze znajduje się w serze kozim? Jest to przede wszystkim fosfor, miedź, wapń oraz inne ważne pierwiastki. Oczywiście ser kozi jest źródłem witamin z grupy A i B. Zawiera również minerały takie jak magnez, mangan, potas i żelazo. W Polsce sery kozie są coraz bardziej popularne wśród osób, które chcą zdrowo się odżywiać. Warto nadmienić, że na naszym rynku znaleźć można sery doprawione czosnkiem, pieprzem czy też papryką. Każdy, kto chce zdrowo się odżywiać, powinien pamiętać o zrównoważonej diecie, która polegać powinna na jedzeniu różnych typów pożywienia. Tylko zróżnicowana dieta pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała i ogólnej kondycji. Każdy, kto będzie trzymał się tych kilku podstawowych zasad, powinien już po krótkim czasie odczuć różnicę, która polegać może na lepszym samopoczuciu.