Sucha skóra? Znamy sposoby na odżywienie najbardziej kapryśnej skóry

Sucha skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy częste zmiany temperatur i przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach działa niekorzystnie na naskórek. Znamy jednak skuteczne sposoby na odżywienie nawet najbardziej kapryśnej skóry. Balsamy i mleczka, nawilżanie od wewnątrz – co sprawdza się najlepiej?

Jakie balsamy i mleczka należy stosować?

Najbardziej popularnym sposobem nawilżania suchej skóry są oczywiście balsamy i mleczka, których zadaniem jest tworzenie warstwy okluzyjnej, czyli cienkiego filmu, który nie dopuszcza do utraty wody ze skóry. Wybieraj kosmetyki bogate w substancje takie jak gliceryna, kwas mlekowy czy mocznik, które znakomicie nawilżają wierzchnią warstwę naskórka, wpływają na jego elastyczność, ułatwiają regenerację i zapobiegają mikrouszkodzeniom. Balsamy i mleczka powinny także zawierać kolagen, elastynę, kwas hialuronowy, czyli substancje znane z nawilżających właściwości oraz wiążące wodę.

Nie tylko balsamy i mleczka – postaw na łagodne mydła

Skóra sucha i z tendencją do przesuszania się potrzebuje nie tylko skutecznych kremów i balsamów, ale także środków myjących, które nie doprowadzą do pogorszenia jej stanu. Należy więc unikać tradycyjnych mydeł zawierających barwniki i substancje konserwujące. Najlepiej bazować na produktach hipoalergicznych, mających w składzie organiczne olejki, które delikatnie natłuszczają skórę w trakcie mycia. Należy też unikać długich kąpieli w gorącej wodzie i raczej wybierać ciepły prysznic, po którym warto zastosować nawilżające balsamy i mleczka.

Czytaj również  Jaka jest alternatywa dla ortodontycznych aparatów stałych?

Jak nawilżyć skórę od środka?

Odpowiednie produkty myjące oraz bogate w składniki odżywcze balsamy i mleczka mogą jednak nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli nasza skóra jest ekstremalnie przesuszona, a na jej powierzchni pojawiają się drobne ranki, pęknięcia i mikrouszkodzenia. Warto wówczas sięgnąć po suplementy diety, które nawilżą skórę od środka, zapobiegną utracie wody i sprawią, że będzie wyglądać promiennie. Wykorzystaj kapsułki z olejem z ogórecznika, witaminami A i E, B1, kwasami omega oraz cynkiem. Pamiętaj także o nawadnianiu organizmu – należy pić minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie, a skóra będzie prezentować się zdecydowanie lepiej.

Domowe maseczki, balsamy i mleczka – jak je przygotować?

Warto także zaufać naturalnym składnikom, z których można przygotować domowe balsamy i mleczka nawilżające. Świetnym rozwiązaniem problemu z suchą skórą jest krem z nagietka – bez problemu przygotujesz go samodzielnie. Wystarczy kostka smalcu, płatki nagietka oraz sitko do przecedzania. Wszystkie składniki należy połączyć w garnku i podgrzewać, aż smalec ulegnie stopnieniu. Cały czas mieszając, doprowadzić do wrzenia. Płatki kwiatów trzeba następnie odcedzić przez sitko, a tak przygotowaną miksturę przełożyć do słoiczka po kremie i odstawić do lodówki, aby uległa stężeniu. Domowe balsamy i mleczka można stosować na suche łokcie, kolana, a nawet smarować podrażnioną twarz.

Wyklucz problemy zdrowotne

Stosujesz nawilżające balsamy i mleczka, łykasz kapsułki i dbasz o odpowiednie nawadnianie organizmu, a Twoje łydki, kolana i łokcie nadal są przesuszone? W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy za ekstremalnym przesuszaniem się skóry nie kryją się problemy zdrowotne. Sucha skóra to jeden z objawów problemów z pracą tarczycy. Wykonaj zatem podstawowe badanie krwi, a przekonasz się, czy jest tak również w Twoim przypadku. Odpowiednia terapia sprawi, że szybko zapomnisz o problemie suchej skóry.

Czytaj również  Rodzaje soli